Mamografické pracovisko (MMG)

Mamografické pracovisko (MMG)

Na mamografickom pracovisku sa využíva digitálny prístroj HOLOGIC Selenia Dimensions. Vykonáva sa rӧntgenové vyšetrenie prsníkov – mamografia, ktorá slúži na diagnostiku skorých štádií karcinómu (rakoviny) prsníka. Každá žena nad 40 rokov by mala absolvovať mamografické vyšetrenie raz za dva roky. U žien so zvýšením rizikom rakoviny prsníka (rakovina prsníka v rodinnej anamnéze, užívanie hormonálnej antikoncepcie, hormonálna substitučná liečba). Samotnému vyšetreniu predchádza vyplnenie dotazníka, aby sa zistilo, či žena patrí do rizikovej skupiny.

Vyšetrenie je vhodné podstupovať pravidelne na jednom pracovisku. Lekár, ktorý snímky hodnotí, môže porovnávať staršie a nové snímky medzi sebou.  Je preto potrebné priniesť si svoju predošlú dokumentáciu (CD) z iného pracoviska so sebou.

Príprava na vyšetrenie: príprava spočíva v odložení si oblečenia a kovových prednetov (náušnice, retiazky a podobne) z vyšetrovanej časti tela. Neodporúča sa pred vyšetrením použiť deodorant, antiperspirant a telové mlieko v oblasti dekoltu, prsníkov a podpazušia.  Môže to mať nepriaznivý vplyv na kvalitu obrazu.

Objednanie: na mamografické vyšetrenie sa objednáva osobne na evidencii RGD oddelenia alebo telefonicky 034/6979 260. Vyšetrenie sa vykonáva  medzi 7:00 - 8:30 hodinou, prípadne je možnosť poskytnúť vyšetrenie v poobedných hodinách.

Fotogaléria