Pracoviská Ušné-nosové-krčné

Už zakrátko po otvorení myjavskej nemocnice dospelo vtedajšie Povereníctvo zdravotníctva k záveru, že v spádovom území tejto nemocnice, kde žije asi 60 tisíc ľudí, nie sú dostatočne pokryté služby pre liečbu ušných, nosových a krčných ochorení. Preto v roku 1956 zriadilo v NsP Myjava i Ušné, nosové a krčné oddelenie (ORL). Jeho primárom sa stal MUDr. Ján Eckert. Oddelenie malo 21 lôžok a k nemu tiež patrila ambulancia s audiometriou. MUDr. Eckert sa orientoval na operatívu, ktorá okrem bežných zákrokov ORL pozostávala i z operatívy spánkovej kosti. Na Slovensku medzi prvými zaviedol mikrochirugiu hrtana v celkovej anestézii.

Od roku 1976 sa tunajšie ORL oddelenie začalo venovať i foniatrickej starostlivosti, ktorá pokrývala územie vtedajšieho senického okresu. Značná pozornosť bola v tomto čase venovaná starostlivosti o sluch pracovníkov v rizikových prevádzkach okolitých podnikov, v dôsledku čoho si vo viacerých zriadili vlastné audiometrické pracoviská.

Primár MUDr. Eckert za svojho tunajšieho pôsobenia odchoval viacerých nasledovníkov, ako napr. MUDr. Zoru Ellingerovú, ktorá sa neskoršie stala aistentkou a docentkou na klinike ORL v Brne. Ďalším bol MUDr. Štefan Žalkovič, neskorší docent na klinike ORL v Bratislave, MUDr. Milan Chrena - neskorší primár v Galante, MUDr. Jozef Markovič - súčasný primár ORL a riaditeľ tunajšej nemocnice a MUDr. Svetlana Idunková, ktorá získala špecializáciu z foniatrie.

MUDr. Markovič vedie tunajšie ORL oddelenie od r.1990. Atestáciu I. stupňa pri ňom získala MUDr. Zora Feriancová, ktorá teraz pôsobí v Novom Meste nad Váhom. Okrem MUDr. Idunkovej tu pracujú ďalší dvaja kvalifikovaní lekári, MUDr. Alžbeta Bekečová a MUDr. Mohammad Reza Djaberi, ktorý striedavo vykonávajú i ambulantnú činnosť. V roku 2002 sa oddelenie presťahovalo do zrekonštruovaných priestorov. Ich súčasťou je operačná sála, sála pre endoskopické vyšetrenia a izby pre pacientov tzv. hotelového typu, na ktorých je celkom 15 lôžok.

V nových poliklinických priestoroch našla optimálne podmienky i komplexne vybavená ORL ambulancia s tónovou audiometriou a tympanometriou. Pri endoskopických vyšetreniach dýchacích orgánov sa používa moderné flexibilné prístrojové vybavenie. Vďaka uskutočnenej obmene zdravotníckej prístrojovej techniky môže ORL oddelenie úspešne vykonávať štandardnú chirurgickú liečbu v celkovej i lokálnej anestézií.

Najviac toto oddelenie pri konzervatívnej liečbe nahrádza i chýbajúce neurologické lôžka a úzko spolupracuje so stomatológmi. Okrem lekárov na tunajších pracoviskách ORL pracuje 9 stredných zdravotníckych pracovníkov. Funkciu vrchnej sestry od vzniku oddelenia zastávali Emília Kubíčková, Alžbeta Viskupová, Anna Marečková až po súčasnú sestru Oľgu Ušiakovú.